Головна | Реєстрація | Вхід | RSSНеділя, 27.07.2025, 08:56

Вчитель Городнюк Оксана Дмитрівна

Меню сайту
Категорії розділу
Мої файли [4]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Тема. Тварини—частина живої природи. Різноманітність тварин у природі.
04.05.2014, 16:44

Мета. Ознайомити учнів із ознаками подібності і відмінності між рослинами і тваринами. Дати поняття про різноманітність тварин, показати залежність їх життя від рослин, неживої природи. Удосконалити вміння спостерігати за тваринами. Розвивати спостережливість, уяву, кмітливість. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: ілюстрації, таблиці.

Хід уроку


 

Ι.      Хвилинка спостережень.

Підбиття підсумків погоди за тиждень. (Учень визначає, який стан неба переважав, чи були опади і скільки, який був вітер, порівнює довжину тіні від гномона з результатати попереднього тижня).

II. Перевірка домашнього завдання.

1.     Фронтальне опитування.

  • Пригадайте, що ми вчили на минулому уроці?
  • Що таке рослини?
  • Як вони поділяються?

- Що таке розмноження рослин?

- Які види розмноження ви знаєте? Поясніть і наведіть приклади.

 

2. Групова робота

3.      Гра "Відгадай".

Вчитель називає рослини, а хтось з учнів відповідає, яким способом вони розмножуються. Чорнобривці, полуниці, картопля, часник, огірки, смородина, троянди, помідори, проліски, гладіолуси.

ПІ. Актуалізація опорних знань.

  • Яка роль рослин у житті людини?
  • Чому їх називають "легенями" Землі?
  • Навіщо потрібно оберігати рослини?
  • Що ви знаєте про Червону книгу? Які рослини сюди занесені? Чому?
  • Які рослини потрібно охороняти?

IV. Повідомлення теми та завдань уроку.

1.      Відгадування загадок.

Влітку наїдається, взимку висипляється. (Ведмідь).

Маленький, сіренький на соняшник сів,

      надзьобався добре й далі полетів. (Горобець).

Ніс, як у свинки, та колючі шерстинки. (їжак).

По землі скаче, а в воді пливе. (Жаба).

Є голова, та нема волосся,

      є очі, та немає брів,

      є крила, та не літає,

      вхолоді не мерзне,                                

      спеки не боїться. (Риба).                                                

По полю гасає, овечок хапає та всіх лякає. (Вовк).

  • Про кого всі ці загадки?
  • Правильно, про тварин. На сьогоднішньому уроці, як ви вже здогада­лися, ми будемо ознайомлюватися з різновидами тварин.

2.     Відповіді на питання.

-      Скажіть, що таке нежива природа?

  • Що ми відносимо до живої природи?
  • Отже, тварини — це теж жива природа. А які ви знаєте тварини?
  • Де вони живуть?

-А як ви думаєте, чи є щось спільного між тваринами і рослинами?

- А відмінного?

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди.

- Черви, ящірки, змії, комахи, риби, птахи, звірі - все це тварини. Заселяють вони не тільки сушу, а й живуть у глибоких норах (кроти, миші, черв'яки), в печерах (летючі миші), на деревах (комахи, гусениці), літають у повітрі (птахи), живуть у воді — річках, ставках, озерах, морях (риби). Вони бувають за розміром великі (слони, кити, верблюди) і маленькі (комахи).

Тварини тісно пов'язані з рослинами. Спільне між ними, як ви вже сказали, те, що вони відносяться до живої природи. Тобто, як рослини, так і тварини живляться, дихають, ростуть, розмножуються і помирають.

Є між ними і багато відмінного. Погляньте на таблицю. На ній зображено рослину і тварину. Чи однакова їх будова?

  • Яка будова рослини? А тварини?
  • Отже, вони різняються за будовою.

- Відмінність полягає і в тому, як рослини і тварини живляться, дихають, ростуть, розмножуються.

  • Рослинам потрібна земля, вода, повітря.


 

Тварини живляться рослинами, іншими тваринами. Рослини ростуть протягом усього свого життя, а тварини до певного часу.

2. Формування поняття «Класифікація тварин у природі»

Класи:  Комахи, Риби, Земноводні, Плазуни, Звірі, Птахи.

 Спостереження за істотними ознаками тварин. (Презентація)

  • Як розмножуються тварини?

-Деякі тварини народжують малят (вовк, ведмідь, корова), деякі несуть яйця, з яких вилуплюються малята (птахи, змії), риби відкладають ікринки.

  • Що є спільного між рослинами і тваринами? Що відмінного?

2.     Робота над таблицями, ілюстраціями.

-До тварин ми відносимо всіх тих, хто поїдає готову їжу. За способом живлення, тобто за тим, яку їжу вони вживають, їх поділяють на травоїдних, хижих і всеїдних.

  • Які є травоїдні тварини? Травоїдні - це тварини, які живляться рослинною їжею (кози, косулі, лосі, жирафи, слони). Погляньте на таблицю (учні називають тварин і відразу кажуть, чим вони живляться).
  • Отже, який висновок? Всі ці тварини - травоїдні.
  • Які є хижі тварини? Це ті тварини, які поїдають інших тварин (щука, сова, лисиця, ласка).
  • Прочитайте інформацію про тварин.
  • За якими ознаками розділяють тварин?
  • Що є спільного (відмінного) між рослинами і тваринами?
  • Що ми розуміємо під словом тварини?
  • Прочитайте, як треба спостерігати за тваринами.
  • На що треба звертати увагу при спостереженні?

- Розкажіть про свої спостереження за мурашками.

3.     Що таке Червона книга?

На чорних сторінках Червоної книги знаходяться ті тварини, які зникли з лиця землі: європейський тур (останній зник у зоопарку під Польщею), кінь Тарпан, птах стерв'ятник (поїдав падаль, гніздився в долині ріки Дністер та в Криму). (Показ ілюстрацій цих тварин). На червоних сторінках - тварини, що перебувають на грані знищення: лелека чорний (живе в глухих лісах, поблизу водойм, гніздо будує на деревах), риба стерлядь, ропуха очеретяна. (Показ таблиці).

На жовтих сторінках книги - тварини, які мають обмежену територію - гага звичайна (птах), перев'язка звичайна (близький родич тхора).

На зелених сторінках Червоної книги - тварини, яких вдалося врятувати. Це зубри, бобри, соболі. (Показ таблиці).

4. Фізкультхвилинка.

                           1,2- всі пірнають;

                            3, 4 - виринають;

                        5, 6 - на воді кріпнуть крильця молоді;

                         7, 8 - що є сили всі до берега поплили;

                        9, 10 - обтрусились і за парти опустились.

  • Діти, погляньте, що це за тварина? (їжачок).
  • Давайте пригадаємо, на що потрібно звернути увагу при спостереженні за ним?

Діти відзначають, що звір невеликого розміру, тіло вкрите колючками. При небезпеці відразу згортається клубочком. Це всеїдна, дика тварина. Живиться як рослинною, так і тваринною їжею. Дуже любить молоко, яким його годують. Багато цих тварин є в нашій місцевості. Вони живуть у лісах, населених пунктах. На зиму їжак впадає у сплячку. Аналогічно учні, з допомогою вчителя, характеризують інших тварин.

VI.     Закріплення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.

Опрацювання статей з підручника "Тварини - частина живої природи", "Як спостерігати за тваринами".

2.      Хвилинка—цікавинка.

Чи знаєш ти? (Підручник, ст. 23).

  1. Відповіді на питання після тексту.            
  2. Робота з зошитами (ст. 25).

5.Питання.

-Яке значення для людей мають тварини? Що людина одержує від них?

-Чому в багатьох людей тварини живуть удома?

-Що ви відчуваєте, коли берете на коліна кішку, граєтесь з ко­шенятами або цуценятами, коли вас радісно й весело зустрі­чає ваш собака, коли з ваших долоней бере шматок хліба кінь або корова і вологими темними очима дивиться на вас, дякуючи за подарунок?

-Які почуття і бажання виникають у вас, коли ви бачите без­домних кішок і собак, поранених птахів, безпорадних малят різних тварин?

-Чому вчені-зоологи і досі мандрують по всьому світу у пошу ках нових видів тварин, спускаються в океанську темряву щоб відкрити таємниці життя глибоководних істот, дослі джують тварин у сучасних лабораторіях?


 

VII.     Підсумок уроку.

  • Яка основна відмінність між тваринами і рослинами? Що спільного?
  • Як поділяються тварини? Наведіть приклади.
  • Чому до тварин потрібно ставитися з любов'ю?
  • Як потрібно спостерігати за тваринами?

VIII.     Домашнє завдання.

Прочитати статті у підручнику: "Тварини - частина живої природи", "Як спостерігати за тваринами", вміти переказувати їх, дати відповіді на питання.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Категорія: Мої файли | Додав: оксана2107
Переглядів: 1853 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Усі права належать Voffka © 2025